Description
Technical Parameters
ABOUT OUTBOARDS
Marine outboard engine is a versatile and powerful propulsion system used in various types of boats. The marine outboard engine is mounted on the transom of the boat, combining both the motor and steering mechanism in one unit. Compared to inboard engines, the marine outboard engine offers easier installation and maintenance, making it a popular choice for recreational and commercial vessels. With technological advancements, modern marine outboard engines are designed to be more fuel-efficient, environmentally friendly, and durable, ensuring reliable performance in both calm and rough waters.
Factory interior





Sealing test


Package



Warehouse






Certificates

FAQ
Q: 1. Do you have CE approval?
A: Yes, we have.
Q: 2.What is the minimum order quantity (MOQ)?
A: MO 1
Q: 3.What are your payment terms?
A: T/T (Telegraphic Transfer), L/C (Letter of Credit), etc
Q: 4.What is the lead time for production and delivery?
A: 1-3 working days for samples
14-21 working days for bulk order
Q: 5.Do you provide samples?
A: Yes.Clients pay the samples and even the shipping cost.
Q: 6.What are the shipping options?
A: air freight, sea freight, express etc.
Q: 7.Can you provide a certificate of origin?
A: Yes.
Q: 8.What are your quality control processes?
A: All CG outboard engines undergo multi-step durability testing in test pools, lakes, rivers, or oceans, and a secondary inspection is conducted for the airtightness of the lower casing.
Q: 9.Can you accommodate customizations or special requests?
A: Decals / design of the packages can be customized at your requests on the basis of certain quantity; Besides, we offer more color options & outboard spare parts of other brands
Q: 10.How long can I get the feedback after we send the inquiry?
A: We will respond within 12 hours.
Hot Tags: marine outboard engine, China marine outboard engine manufacturers, suppliers, factory, Electric Outboard Boat Engines, 40hp Outboard Engine, 2 stroke outboards, Marine Inboard Outboard Engines, 4 stroke outboards, 7 Marine Outboard Engines
4 STROKE 20HP OUTBOARD MOTOR
The CG MARINE 20hp four-stroke engine features a new matte finish, upgraded performance, and a strengthened structure. It's compatible with SOLAS propellers and designed for easy handling. The interior is well-organized, the handle assembly is ergonomically improved, and it offers easy manual starting along with smoother gear shifting.
| MODEL | F20 |
| Type | 4 Stroke |
| Transom Height | 438mm (S) 565mm (L) |
| Dimension | 1048*386*1097 mm (S) / 1048*386*1224 mm (L) |
| Dry Weight | 53.8 kg(S) 55.8 kg(L) |
| Max. RPM range | 5000~6000r/min |
| Max. Outpower | 14.7kW |
| Idling RPM range | 1050±50 r/min |
| Engine type | 2-cyl. |
| Displacement | 362 cc |
| Bore X stroke | 63.0 x 58.1 mm |
| Ignition Timing | CDI |
| Steering System | Tiller Control / Remote Control |
| Starting System | Manual Start / Electric Start |
| Gear Shift | F-N-R |
| Gear Ratio | 2.08(27/13) |
| Trim &Tilt | Manual |
| Fuel Tank Capacity | External 24L |
| Gear Oil Capacity | 0.25 L |
| Propeller | 9 1/4X11-J1 |
Previous
Outboard Engine for DinghySend Inquiry










